سایت تحلیلی، خبری

کشورهای اروپایی و روسیه نیز خواهان یک ایران ضعیف هستند

سیدجلال ساداتیان، سفیر پیشین ایران در بریتانیا گفت :

 سید جلال ساداتیان : کشورهای اروپایی و روسیه نیز خواهان یک ایران ضعیف هستند سیدجلال ساداتیان، سفیر پیشین ایران در بریتانیا گفت : کشورهای اروپایی و روسیه نیز خواهان یک ایران ضعیف هستند اما به دنبال سقوط ایران نیستند

ساداتیان
اسم شب

عربستان و اسرائیل به تنهایی نمی توانند وارد درگیری با ایران شوند و آمریکا هم به دنبال آن است که جهان را برای درگیری با ایران با خود همراه کند.

به اعتقاد ساداتیان کشورهای اروپایی و روسیه نیز خواهان یک ایران ضعیف هستند اما به دنبال سقوط ایران نیستند؛ اگر ایران از مدار فروش نفت خارج شود کشورهای واردکننده نفت ضرر می کنند. پس آنها نمی توانند با آمریکا همراهی کنند.

ساداتیان با تاکید بر آنکه باید فرصت ها را از ترامپ گرفت تاکید می کند، به او نه فرصت اقتصادی بدهیم و نه فرصت درگیری. او همچنین معتقد است باید عربستان که خرج اقدامات آمریکا و اسرائیل را می دهد را از این تیم جدا کرد.

روس ها و اروپایی ها هم کم و بیش اینگونه اند. هم روسیه و هم اروپا هیچ کدام نمی خواهند ایران سقوط کند اما هیچ کدام نیز خواهان یک ایران قوی نیستند.

اروپا هم می خواهد که ایران را حفظ کند و ایران روی پای خود بایستد اما این ایران ضعیف باشد که در چارچوب مورد نظر آنها بتوانند تعاملات خود را با آن برقرار کنند. منطق اروپا این است که نفوذ ایران در عراق، سوریه، لبنان و یمن برقرار است و اگر ایران قوی باشد می تواند برای منافع اروپا هم ضرر داشته باشد. بنابراین باید ایران را تا حدی ضعیف نگه داشت اما همانطور که گفتم خواهان سقوط ایران هم نیستند.

خواننده ارجمند لطفا نظر خود را در مورد مطلب فوق برای ما ارسال فرمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.