www.esmeshab.com
سایت تحلیلی، خبری

بلومبرگ : معافیت‌های صلح‌آمیز در مراکز هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو را تمدید میشود

نیکلاس وادامز»، خبرنگار حوزه وزارت خارجه شبکه خبری «بلومبرگ»

بلومبرگ : واشنگتن قصد دارد معافیت‌های مرتبط با همکاری‌های صلح‌آمیز در مراکز هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو را تمدید میشود«  نیکلاس وادامز»، خبرنگار حوزه وزارت خارجه شبکه خبری «بلومبرگ» در صفحه توئیترش نوشته :

دولت ترامپ قصد دارد معافیت‌های مرتبط با همکاری‌های صلح‌آمیز در مراکز هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو را تمدید کند.

فردو
اسم شب

واشنگتن، علی‌رغم این دوره معافیت مربوط به این همکاری‌ها را از ۱۸۰ روز به ۹۰ روز کاهش خواهد داد.

مسئله مورد بحث به معافیت‌هایی مربوط می‌شود که دولت ترامپ بعد از خروج از برجام برای مراکز هسته‌ای اراک، بوشهر و فردو صادر کرد.

واشنگتن در آن زمان اعلام کرد هدف از صدور این معافیت‌ها حفظ نظارت بر این تأسیسات است.

عدم تمدید این معافیت‌ها می‌توانست طرف‌های باقی‌مانده در برجام را به سوی عمل نکردن به تعهداتشان در این توافق هسته‌ای سوق دهد.

کارشناسان در روزهای گذشته هشدار داده بودند در صورتی که سایر کشورها هم به تعهداتشان در زمینه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای عمل نکنند، تهران نیز ممکن است از توافق خارج شود.

خبرنگار بلومبرگ مدعی شده دولت ترامپ علی‌‌رغم تمدید این معافیت‌ها، قصد دارد معافیت‌های مربوط به دو دوسته از همکاری‌ها با ایران را لغو کند.

طبق ادعای او، آمریکا معافیت‌هایی را که به ایران اجازه انتقال مازاد آب سنگین خود به عمان را می‌داد لغو خواهد کرد. واشنگتن همچنین معافیت مربوط به مبادله اورانیوم با کیک زرد را نیز باطل خواهد کرد.

وادامز نوشته تئوری دولت ترامپ این است که اگر به ایران اجازه داده نشود اورانیوم مازادش را معاوضه کند، این کشور مجبور خواهد شد اقدام به تولید اورانیوم نکند.

«برایان هوک»، نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور ایران به بلومبرگ گفت: «ما در حال تشدید محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران به عنوان بخشی از کارزار فشار خودمان هستیم. ایران نمی‌تواند هیچ مسیری به سمت سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

خواننده ارجمند لطفا نظر خود را در مورد مطلب فوق برای ما ارسال فرمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.